Povlečení

Málokdo si uvědomuje, že povlečení je nejsnadnější způsob, jak změnit pokoj nebo ložnici. To je jeden z aspektů, podle kterých by se mělo povlečení vybírat. Je ale pravda, že velmi často se povlečení dává, resp. dostává jako dárek, a většinou je to dárek velmi vítaný. Ale i tak by dárci měli mít alespoň základní představu, do jako místnosti povlečení přijde. Existují totiž určitá pravidla pro barevnost. Nábytek měnit nelze, takže musíme povlečení přizpůsobit nábytku. Snažme se alespoň jednou barvou přiblížit nábytku nebo koberci či závěsům. Mít ale vešketré textílie v místnosti v jedné barvě či dekoru, je sice z hlediska barevnosti dokonalé, ale není to zvykem.

Povlečení, to jsou 4 metry čtvereční, pokud jde o manželskou postel, a to už je značný podíl plochy. Tak můžeme světlým povlečením doslova prozářit místnost a obráceně tmavým ji ztlumit. Záleží samozřejmě na vkusu a vybavení a charakteru místnosti, nelze proto dát jednotný návod. Můžeme si také pamatovat, že bílá se hodí ke všemu, ale ta pro povlečení je velmi málo používaná. Pro spaní již ale barva není tak důležitá, pokud si nemyslíme, že zuřivě barevné povlečení může vyvolávat bouřlivé sny. Pro příjemní spaní je hlavní kvalita. Materiálů, ze kterých se povlečení vyrábí, je mnoho. Velmi oblíbený je bavlněný satén nežehlivý, příjemně hřejivá je bavlna, elegantní a na dotyk příjemný je satén, zejména také bavlněný, na zimní období je vhodný flanel a krep se nemusí žehlit. Pokud chceme někoho obdarovat darem nad dary, třeba jako vzpomínku na některou výjimečně důležitou životní událost, doporučuje se vybrat damašek či atlas grádl. Moderními materiály jsou mikroplyše a mikrovlákna z polyesteru. Takové materiály jsou nejen příjemné a hřejivé, ale také rychleschnoucí a jsoue vhodné pro alergiky.

Povlečením se myslí obvykle povlak na peřinu, či dnes již na všeobecněji používanou deku, a na polštář. Ale můžeme mít i menší polštáře, které doplňují zastlanou postel. Ty jsou ale vhodné zejména i pro ty, kteří spějí na boku a správně mají mít hlavu podloženou tak, aby měli přes noc rovnou páteř.

Povlečení plní důležitou roli v našem životě, protože klidný a příjemný spánek je nezbytný pro naše zdraví a také odpočinek, tedy vyspanost. Nákup povlečení není denní záležitostí. Proto nedejme na nízké ceny, kupujme kvalitu. A takové povlečení nám vše vrátí příjmeným spaním a odpočinkem, stejně jako relaxace, kterou máte spojenou se zimní zahradou.